Урок №27. Конфлікт імен і простір імен std

  Юрій  | 

  Оновл. 20 Кві 2020  | 

 165

У цьому уроці ми розглянемо, що таке конфлікт імен в C++ і як його вирішувати з допомогою просторів імен і оператора дозволу області видимості.

Конфлікт імен в C++

Припустимо, що вам потрібно з’їздити до далеких родичів в інше місто. У вас є тільки їх адреса: м. Пуцьків, вул. Вербова, 13. Потрапивши в місто Пуцьків, ви відкриваєте Google.Карти і бачите, що є дві вулиці з назвою “Вербова”, ще й в протилежних кінцях міста! Яка з них потрібна вам? Якщо у вас немає ніякої додаткової інформації (наприклад, ви знаєте, що їх будинок знаходиться біля аптеки або школи), вам доведеться зателефонувати їм і запитати. Щоб подібної плутанини не виникало, всі назви вулиць в місті повинні бути унікальними.

Аналогічно і в C++, всі ідентифікатори (імена змінних/функцій/класів і т.д.) повинні бути унікальними. Якщо у вашій програмі знаходяться два однакових ідентифікатора, то будьте певні, що ваша програма не скомпілюється: ви отримаєте помилку конфлікту імен.

Приклад конфлікту імен:

a.cpp:

b.cpp:

main.cpp:

Якщо взяти файли a.cpp, b.cpp і main.cpp окремо, то вони скомпілюються. Однак, якщо a.cpp і b.cpp розмістити в одному проекті — відбудеться конфлікт імен, так як визначення функції doSomething() знаходиться відразу в обох файлах.

Більшість конфліктів імен відбуваються в двох випадках:

   Файли, додані в один проект, мають функцію (чи глобальну змінну) з однаковими іменами (помилка на етапі лінкінгу).

   Файл .cpp підключає заголовок, в якому ідентифікатор конфліктує з ідентифікатором з файлу .cpp (помилка на етапі компіляції).

Як тільки програми стають більшими, в них починає використовуватися більше ідентифікаторів. Отже, ймовірність виникнення конфлікту імен значно зростає. Гарна новина полягає в тому, що C++ надає достатньо механізмів для запобігання виникненню конфліктів імен (наприклад, локальна область видимості або простір імен).

Простір імен

У перших версіях C++ всі ідентифікатори зі Стандартної бібліотеки C++ (такі як cin/cout і т.д.) можна було використовувати напряму. Проте, це означало, що будь-який ідентифікатор зі Стандартної бібліотеки С++ потенційно міг конфліктувати з ім’ям, яке ви вибрали для ваших власних ідентифікаторів. Код, який працював, міг раптово отримати конфлікт імен при підключенні нового заголовку зі Стандартної бібліотеки С++. Або, що ще гірше, код, написаний за стандартами однієї версії С++, міг вже не працювати в новій версії С++. Щоб вирішити цю проблему, весь функціонал Стандартної бібліотеки С++ перенесли в спеціальну область — простір імен (англ. “namespace“).

Так як місто гарантує, що всі вулиці в його межах мають унікальні імена, так і простір імен гарантує, що всі його ідентифікатори — унікальні.

Таким чином, std::cout складається з двох частин: ідентифікатор cout і простір імен std. Весь функціонал Стандартної бібліотеки C++ визначено всередині простору імен std (скорочено від англ. «standard»).

Ми ще поговоримо про простори імен в наступних уроках, а також розповімо, як створити свій власний namespace. Зараз, найголовніше, що вам потрібно запам’ятати, — щоразу, коли ви використовуєте ідентифікатори зі Стандартної бібліотеки С++ (наприклад, cout), ви повинні повідомляти компілятору, що цей ідентифікатор знаходиться всередині простору імен std.

Правило: При використанні ідентифікаторів з простору імен, вказуйте простір імен, який ви використовуєте.

Оператор дозволу області видимості ::

Найпростіший спосіб повідомити компілятору, що певний ідентифікатор знаходиться в певному просторі імен — використати оператор дозволу області видимості ::. Наприклад:

Тут ми повідомляємо компілятору, що хочемо використовувати об’єкт cout з простору імен std.

Оцінити статтю:

1 Зірка2 Зірки3 Зірки4 Зірки5 Зірок (3 оцінок, середня: 5,00 з 5)
Loading...

Залишити відповідь

Ваш E-mail не буде опублікований. Обов'язкові поля відмічені *