Все буде Україна!

Урок №5. Компіляція вашої першої програми

  Юрій  | 

  Оновл. 4 Чер 2021  | 

 1738

Перед написанням нашої першої програми ми повинні ще дещо дізнатися.

Теорія

По-перше, незважаючи на те, що код наших програм знаходиться в .cpp-файлах, ці файли додаються в проект. Проект містить всі необхідні файли вашої програми, а також зберігає вказані вами налаштування вашої IDE. Кожен раз, при відкритті вашого проекту, він запускається з того моменту, на якому ви зупинилися минулого разу. При компіляції програми, проект повідомляє компілятору і лінкеру, які файли необхідно скомпілювати, а які зв’язати. Варто відзначити, що файли проекту однієї IDE не працюватимуть в іншій IDE. Вам доведеться створювати новий проект (в іншій IDE).

По-друге, є різні типи проектів. При створенні нового проекту, вам потрібно буде вибрати його тип. Всі проекти, які ми створюватимемо на даних уроках, будуть консольного типу. Це означає, що вони запускаються в консолі (аналог командного рядка). За замовчуванням, консольні додатки не мають графічного інтерфейсу користувача (скор. “GUI” від англ. Graphical User Interface”) і компілюються в автономні виконувані файли. Це ідеальний варіант для вивчення C++, оскільки він зводить всю складність до мінімуму.

По-третє, при створенні нового проекту більшість середовищ розробки автоматично додадуть ваш проект в робочий простір. Робочий простір — це своєрідний контейнер, який може містити один або декілька пов’язаних проектів. Незважаючи на те, що ви можете додавати декілька проектів в один робочий простір, все ж рекомендується створювати окремий робочий простір для кожної програми. Це набагато простіше для початківців.

Традиційно, нашою першою програмою на мові С++ буде всім відома програма «Hello, world!». Ми не будемо порушувати традиції 🙂

Користувачам Visual Studio

Для створення нового проекту в Visual Studio, вам необхідно спочатку запустити Visual Studio, а потім вибрати "Файл" > "Создать" > "Проект":

Далі з’явиться діалогове вікно, де вам потрібно буде вибрати "Консольное приложение Windows" на вкладці "Visual C++" і натиснути"ОК":

Також ви можете вказати ім’я проекту (будь-яке) і його місцезнаходження (рекомендую нічого не змінювати) в відповідних полях.

В текстовому редакторі ви побачите, що в вашому робочому просторі вже є написаний текст з кодом. Видаліть все, що там написано і напишіть наступний код:

Ось, що у вас повинно бути:

ВАЖЛИВЕ ЗАУВАЖЕННЯ: Рядок #include "pch.h" потрібен тільки для користувачів Visual Studio 2017. Якщо у вас Visual Studio 2019 або програма видає вам помилку, що цей файл не знайдений і т.д., і при цьому у вас все відмінно працює без цього рядка, то не потрібно взагалі писати цей рядок.

Щоб запустити програму в Visual Studio, натиснітьCtrl+F5. У вас повинно вийти наступне:

Це означає, що компіляція виконалася успішно і результат виконання вашої програми:

Hello, world!

Щоб видалити рядок "...завершает работу с кодом 0...", вам необхідно перейти в "Отладка" > "Параметры":

Потім "Отладка" > "Общие" і поставити галочку біля "Автоматически закрыть консоль при остановке отладки" і натиснути "ОК":

Тепер ваше консольне вікно виглядатиме наступним чином:


Вітаю вас! Ви навчилися компілювати програми в Visual Studio!

Користувачам Code::Blocks

Щоб створити новий проект, запустіть Code::Blocks і виберіть "File" > "New" > "Project":

Після цього у вас повинно з’явитися діалогове вікно, де вам потрібно вибрати "Console application" і натиснути "Go":

Тепер виберіть мову "C++" і натисніть "Next":

Після цього необхідно вказати ім’я проекту і його місцезнаходження (можете створити окрему папку Projects) і натиснути "Next":

В наступному діалоговому вікні потрібно буде натиснути "Finish".

Після виконання вищезазначених маніпуляцій, ви повинні побачити пустий робочий простір. Вам потрібно буде відкрити папку Sources в лівій частині екрану і двічі клікнути по main.cpp:

Ви побачите, що програма «Hello, world!» вже написана!

Для того, щоб скомпілювати проект в Code::Blocks, натисніть Ctrl+F9, або перейдіть в меню "Build" і виберіть "Build". Якщо все пройде успішно, то ви побачите наступне у вкладці "Build log":

Це означає, що компіляція пройшла успішно!

Щоб запустити скомпільовану програму, натисніть Ctrl+F10, або перейдіть в меню "Build" і виберіть "Run". Ви побачите наступне вікно:

Це є результатом виконання вашої програми.

Користувачам командного рядка

Вставте наступний код в текстовий файл з іменем HelloWorld.cpp:

В командному рядку напишіть:

g++ -o HelloWorld HelloWorld.cpp

Ця команда виконає компіляцію і лінкінг файлу HelloWorld.cpp.

Щоб запустити програму, напишіть:

HelloWorld або ./HelloWorld

І ви побачите результат виконання вашої програми.

Користувачам веб-компіляторів

Вставте наступний код в ваш робочий простір:

Після цього натисніть "Run". Ви повинні побачити результат виконання вашої програми в вікні виконання.

Користувачам інших IDE

Вам необхідно:

Крок №1: Створити консольний проект.

Крок №2: Додати .cpp-файл в проект (якщо це необхідно).

Крок №3: Скопіювати і вставити наступний код в .cpp-файл:

Крок №4: Скомпілювати проект.

Крок №5: Запустити проект.

Якщо компіляція пройшла невдало (a.k.a. “О Боже, щось зламалося!”)

Дихайте, без паніки. Скоріш за все, це якась дрібниця. Алгоритм наступний:

   По-перше, переконайтеся, що ви написали/скопіювали код правильно, без помилок. Текст помилки від компілятора може дати вам ключ для розуміння і вирішення вашої проблеми.

   По-друге, дивіться Урок №6 — там є вирішення найбільш поширених проблем початківців в С++.

   Якщо нічого з вищевказаного не допомогло — просто “загугліть” проблему. З ймовірністю в 90% хтось вже стикався з подібною проблемою і знайшов її рішення.

Висновки

Вітаю! Ви написали, скомпілювали і запустили свою першу програму в C++! Не турбуйтеся, якщо ви не розумієте, що означає весь вищенаведений код. Ми все детально розглянемо на наступних уроках.

Оцінити статтю:

1 Зірка2 Зірки3 Зірки4 Зірки5 Зірок (14 оцінок, середня: 5,00 з 5)
Loading...

Залишити відповідь

Ваш E-mail не буде опублікований. Обов'язкові поля відмічені *