Все буде Україна!

Урок №85. Нульові вказівники

  Юрій  | 

  Оновл. 26 Сер 2021  | 

 802

Як і у випадку зі звичайними змінними, вказівники НЕ ініціалізуються при створенні. Якщо значення не було присвоєно, то вказівник за замовчуванням вказуватиме на будь-яку адресу, вмістом якої є сміття.

Нульове значення і нульові вказівники

Крім адрес в пам’яті, є ще одне значення, яке вказівник може зберігати: значення null. Нульове значення (або “null-значення”) — це спеціальне значення, яке означає, що вказівник ні на що не вказує. Вказівник, що містить значення null, називається нульовим вказівником.

У мові C++ ми можемо присвоїти вказівнику нульове значення, ініціалізувавши його/присвоюючи йому літерал 0:

Оскільки значенням нульового вказівника є нуль, то це можна використовувати всередині умовного розгалуження для перевірки того, чи є вказівник нульовим чи ні:

Порада: Ініціалізуйте вказівники нульовим значенням, якщо не збираєтесь присвоювати їм інші значення.

Розіменування нульових вказівників

Як ми вже знаємо з попереднього уроку, розіменування вказівників зі сміттям призведе до несподіваних результатів. З розіменуванням нульового вказівника все аналогічно: у більшості випадків ви отримаєте збій в програмі.

У цьому є сенс, адже розіменування вказівника означає, що потрібно «перейти до адреси, на яку вказує вказівник, і дістати з цієї адреси значення». Нульовий вказівник не має адреси, тому й такий результат.

Макрос NULL

В мові програмування Сі (але не в C++) є спеціальний макрос препроцесора з ім’ям NULL, який визначений як значення 0. Хоча він і не є частиною мови C++, його використання досить поширене, і повинно працювати в кожному компіляторі С++:

Однак, оскільки NULL є макросом препроцесора і, технічно, не є частиною мови C++, то його не рекомендується використовувати.

Ключове слово nullptr в C++11

Зверніть увагу, значення 0 не є типом вказівника, і присвоювання вказівнику значення 0 для позначення того, що він є нульовим — трохи суперечливо, вам не здається? Дуже рідко, використання 0 в якості аргументу-літералу може призвести до проблем, так як компілятор не зможе визначити, чи використовується нульовий вказівник чи ціле число 0:

Для вирішення цієї проблеми в C++11 ввели нове ключове слово nullptr, яке також є константою r-value.

Починаючи з C++11, при роботі з нульовими вказівниками, використання nullptr є кращим варіантом, ніж використання 0:

Мова C++ неявно конвертує nullptr в відповідний тип вказівника. Таким чином, у вищенаведеному прикладі, nullptr неявно перетвориться у вказівник типу int, а потім значення nullptr присвоюється ptr.

nullptr також може використовуватися для виклику функції (в якості аргументу-літералу):

Порада: В C++11 використовуйте nullptr для ініціалізації нульових вказівників.

Тип даних std::nullptr_t в C++11

У C++11 додали новий тип даних std::nullptr_t, який знаходиться в заголовковому файлі cstddef. std::nullptr_t може мати тільки одне значення — nullptr! Хоча це може здатися трохи безглуздим, але це корисно в одному випадку. Якщо вам потрібно написати функцію, яка приймає аргумент nullptr, то який тип параметру потрібно використовувати? Правильно! std::nullptr_t. Наприклад:

Вам, ймовірно, ніколи це не доведеться використовувати, але знати про це варто (на всяк випадок).

Оцінити статтю:

1 Зірка2 Зірки3 Зірки4 Зірки5 Зірок (12 оцінок, середня: 5,00 з 5)
Loading...

Залишити відповідь

Ваш E-mail не буде опублікований. Обов'язкові поля відмічені *