Все буде Україна!

Урок №98. Введення в std::array

  Юрій  | 

  Оновл. 26 Сер 2021  | 

 442

На попередніх уроках ми розглядали фіксовані і динамічні масиви. Хоча вони дуже корисні і активно використовуються в мові C++, у них також є свої недоліки: фіксовані масиви конвертуються у вказівники, втрачаючи інформацію про свою довжину; в динамічних масивах проблеми можуть виникнути зі звільненням пам’яті і зі спробами змінити довжину масивів після виділення.

Тому в Стандартну бібліотеку C++ додали функціонал, який спрощує процес управління масивами: std::array і std::vector. На цьому уроці ми розглянемо std::array, а на наступному — std::vector.

Введення в std::array

Представлений в C++11, std::array — це фіксований масив, який не конвертується у вказівник при передачі в функцію. std::array визначається в заголовковому файлі array, всередині простору імен std. Оголошення змінної std::array наступне:

Подібно звичайним фіксованим масивам, довжина std::array повинна бути встановлена під час компіляції. std::array можна ініціалізувати за допомогою списку ініціалізаторів або uniform-ініціалізації:

На відміну від стандартних фіксованих масивів, в std::array ви не можете пропустити (не вказувати) довжину масиву:

Також можна присвоювати значення масиву за допомогою списку ініціалізаторів:

Доступ до значень масиву через оператор індексу здійснюється як зазвичай:

Так само, як і в стандартних фіксованих масивах, оператор індексу не виконує ніяких перевірок на діапазон. Якщо вказано некоректний індекс, то відбудуться погані речі.

std::array підтримує ще одну форму доступу до елементів масиву — функція at(), яка здійснює перевірку діапазону:

У прикладі, наведеному вище, виклик myarray.at(1) перевіряє, чи є елемент масиву під номером 1, і, оскільки він є, повертається посилання на цей елемент. Потім ми присвоюємо йому значення 7. Проте, виклик myarray.at(8) не спрацьовує, так як елементу під номером 8 у масиві немає. Замість повернення посилання, функція at() видає помилку, яка завершує роботу програми (насправді генерується виняток типу std::out_of_range. Про винятки ми поговоримо трішки пізніше). Оскільки перевірка діапазону виконується, то функція at() працює повільніше (але безпечніше), ніж оператор [].

std::array автоматично робить очистку після себе, коли виходить з області видимості, тому немає необхідності прописувати це вручну.

Розмір і сортування

За допомогою функції size() можна дізнатися довжину масиву:

Результат:

length: 4

Оскільки std::array не конвертується у вказівник при передачі у функцію, то функція size() працюватиме, навіть якщо її викликати з іншої функції:

Результат такий же:

length: 4

Зверніть увагу, Cтандартна бібліотека C++ використовує термін «розмір» для позначення довжини масиву — не плутайте це з результатами виконання оператора sizeof зі звичайним фіксованим масивом, коли повертається фактичний розмір масиву в пам’яті (розмір_елементу * довжина_масиву).

Також зверніть увагу на те, що ми передаємо std::array по (константному) посиланню. Це робиться для того, щоб компілятор не виконував копіювання масиву при передачі в функцію.

Правило: Завжди передавайте std::array в функцію по звичайному або константному посиланню.

Оскільки довжина масиву завжди відома, то цикли foreach також можна використовувати з std::array:

Ви можете відсортувати std::array, використовуючи функцію std::sort(), яка знаходиться в заголовку algorithm:

Результат:

1 2 4 7 8

Функція сортування використовує ітератори, які ми ще не розглядали. Про них ми поговоримо на відповідному уроці.

Висновки

std::array — це чудова заміна стандартним фіксованим масивам. Масиви, створені за допомогою std::array, більш ефективні, так як використовують менше пам’яті. Єдиними недоліками std::array в порівнянні зі стандартними фіксованими масивами є трохи незручний синтаксис і те, що потрібно явно вказувати довжину масиву (компілятор не обчислюватиме її за нас). Але це порівняно незначні нюанси. Рекомендується використовувати std::array замість стандартних фіксованих масивів в будь-яких нетривіальних завданнях.

Оцінити статтю:

1 Зірка2 Зірки3 Зірки4 Зірки5 Зірок (13 оцінок, середня: 5,00 з 5)
Loading...

Залишити відповідь

Ваш E-mail не буде опублікований. Обов'язкові поля відмічені *