Все буде Україна!

Урок №116. Аргументи командного рядка

  Юрій  | 

  Оновл. 29 Сер 2021  | 

 747

На цьому уроці ми розглянемо, що таке аргументи командного рядка в мові C++ і як вони використовуються.

Аргументи командного рядка

Ми вже знаємо, що при компіляції і лінкінгу компілятор створює виконуваний файл. Коли програма запускається, виконання починається з першого рядка функції main(). До цього уроку ми оголошували main() наступним чином:

Зверніть увагу, в цій версії функції main() ніяких параметрів немає. Проте, є багато програм вимагають деякі вхідні дані. Наприклад, припустимо, що ви пишете програму під назвою “Picture”, яка приймає зображення в якості вхідних даних, а потім робить з цього зображення мініатюру (зменшена версія зображення). Як функція picture() дізнається, яке зображення потрібно прийняти і обробити? Користувач повинен повідомити програмі, який файл слід відкрити. Це можна зробити наступним чином:

Тут є потенційна проблема. Кожен раз при запуску програма очікуватиме користувацький ввід. Це не проблема, якщо ви вручну запускаєте програму з командного рядка один раз для одного зображення. Але це вже проблема, якщо ви хочете працювати з великою кількістю файлів або щоб інша програма мала можливість запустити цю програму.

Розглянемо це детально. Наприклад, ви хочете створити мініатюри для всіх файлів-зображень, які знаходяться в певному каталозі. Як це зробити? Ви можете запускати цю програму стільки раз, скільки є зображень в каталозі, ввівши кожне ім’я файлу вручну. Однак, якщо є сотні зображень, такий підхід буде, м’яко кажучи, не дуже ефективним! Рішення — написати програму, яка перебирає кожне ім’я файлу в каталозі, викликаючи кожного разу функцію picture() для кожного файлу.

Тепер розглянемо випадок, коли у вас є веб-сайт, і ви хочете, щоб він створював мініатюру кожен раз, коли користувач завантажує зображення на сайт. Ця програма не може приймати вхідні дані з Інтернету і виникає логічне запитання: “Як тоді вводити ім’я файлу?”. Виходом є виклик веб-сервером функції picture() автоматично кожного разу після завантаження файлу.

В обох випадках нам потрібно, щоб зовнішня програма передавала ім’я файлу в якості вхідних даних в нашу програму при її запуску, замість того, щоб функція picture() очікувала, поки користувач вручну введе ім’я файлу.

Аргументи командного рядка — це необов’язкові рядкові аргументи, що передаються операційною системою в програму при її запуску. Програма може їх використовувати в якості вхідних даних, або ігнорувати. Подібно до того, як параметри однієї функції надають дані для параметрів іншої функції, так і аргументи командного рядка надають можливість людям або програмам надавати вхідні дані для програми.

Передача аргументів командного рядка

Виконувані програми можуть запускатися в командному рядку через виклик. Наприклад, для запуску виконуваного файлу MyProgram, який знаходиться в кореневому каталозі диска C в Windows, вам потрібно ввести:

C:\>MyProgram

Щоб передати аргументи командного рядка в MyProgram, вам потрібно буде їх просто перерахувати після імені виконуваного файлу:

C:\>MyProgram SomeContent.txt

Тепер, при запуску MyProgram, SomeContent.txt буде наданий в якості аргументу командного рядка. Програма може мати декілька аргументів командного рядка, розділених пробілами:

C:\>MyProgram SomeContent.txt SomeOtherContent.txt

Це також працює і з Linux (хоча структура каталогів відрізнятиметься від структури каталогів в Windows).

Якщо ви запускаєте свою програму з середовища IDE, то ваша IDE повинна надати спосіб вводу аргументів командного рядка.

Для користувачів Visual Studio: Клацніть правою кнопкою миші по потрібному проекту в меню "Обозреватель решений" > "Свойства":

Потім виберіть "Свойства конфигурации" > "Отладка". На правій панелі буде рядок "Аргументы команды". Ви зможете тут ввести аргументи командного рядка, і вони будуть автоматично передані вашій програмі при її запуску:

Користувачам Code::Blocks: Виберіть "Project" > "Set program`s arguments...":

Використання аргументів командного рядка

Тепер, коли ви знаєте, як передавати аргументи командного рядка в програму, наступним кроком буде доступ до них з програми. Для цього використовується вже інша форма функції main(), яка приймає два аргументи (argc і argv) наступним чином:

Також ви можете побачити і такий варіант:

Хоча обидва варіанти ідентичні за своєю суттю, але рекомендується використовувати перший, так як він інтуїтивно зрозуміліший.

argc (англ. argument count” = “кількість аргументів”) — це цілочисельний параметр, який містить кількість аргументів, переданих в програму. argc завжди буде як мінімум один, так як першим аргументом завжди є ім’я самої програми. Кожен аргумент командного рядка, який надає користувач, змусить argc збільшитися на одиницю.

argv (англ. argument values” = “значення аргументів”) — це місце, де зберігаються фактичні значення аргументів. Хоча оголошення argv виглядає трохи лячно, але це всього лише масив рядків C-style. Довжиною цього масиву є argc.

Давайте напишемо коротку програму MyArguments, яка виводитиме значення всіх аргументів командного рядка:

Тепер, при виклику MyArguments з аргументами командного рядку SomeContent.txt і 200, вивід буде наступним:

There are 3 arguments:
0 C:\MyArguments
1 SomeContent.txt
2 200

Нульовий параметр — це шлях і ім’я поточної програми. Перший і другий параметри тут є аргументами командного рядка, які ми передали.

Обробка числових аргументів

Аргументи командного рядка завжди передаються в якості рядків, навіть якщо надане значення є числовим. Щоб використати аргумент командного рядка у вигляді числа, вам потрібно буде конвертувати його з рядка в число. На жаль, в мові C++ це робиться трохи складніше, ніж повинно бути:

Якщо ми запустимо цю програму з аргументом командного рядка 843, то результатом буде:

Got integer: 843

std::stringstream працює майже так само, як і std::cin. Тут ми ініціалізуємо змінну std::stringstream значенням argv[1], так що ми можемо використовувати оператор >> для вилучення значення в змінну типу int.

Аналіз аргументів командного рядка

Коли ви щось пишете в командному рядку (або запускаєте свою програму з середовища IDE), то операційна система відповідальна за те, щоб ваш запит пройшов правильний шлях. Це пов’язано не тільки з запуском виконуваного файлу, але і з аналізом будь-яких аргументів для визначення того, як їх слід обробляти і передавати в програму.

Операційні системи мають обов’язкові правила обробки спеціальних символів (подвійні лапки, бекслеши і т.д.).

Наприклад:

MyArguments Hello world!

Результат:

There are 3 arguments:
0 C:\MyArguments
1 Hello
2 world!

Рядки, передані в подвійних лапках, вважаються частиною одного і того ж рядка:

MyArguments "Hello world!"

Результат:

There are 2 arguments:
0 C:\MyArguments
1 Hello world!

Для того, щоб вивести кожне слово на окремому рядку, використовуйте бекслеши:

MyArguments \"Hello world!\"

Результат:

There are 3 arguments:
0 C:\MyArguments
1 "Hello
2 world!"

Висновки

Аргументи командного рядка надають відмінний спосіб для користувачів або інших програм передавати вхідні дані в програму при її запуску. Використовуйте будь-які вхідні дані, необхідні програмі при запуску, в якості аргументів командного рядка. Якщо командний рядок не передано, то ви завжди зможете це виявити і попросити користувача ввести дані вручну. Таким чином, ваша програма працюватиме в будь-якому випадку.

Оцінити статтю:

1 Зірка2 Зірки3 Зірки4 Зірки5 Зірок (11 оцінок, середня: 5,00 з 5)
Loading...

Залишити відповідь

Ваш E-mail не буде опублікований. Обов'язкові поля відмічені *